Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Haberler
Haberler
YÖNETİM KURULU
Şehri KANDEMİR Başkan
Mehmet Ali DALKILINÇ Başakn Yardımcısı
Hasan ALTINTAŞ Sekreter
Korkmaz TOPRAK Sayman
Ali DURSUN
Tarık TOPRAK
Sami GÜNERİ

 
DERNEK RESMİ BANKA HESAP BİLGİLERİ
GEYİKGÖLÜ KÖYÜ DER. RESMİ BANKA HESABI
Geyikgölü Köyü Kültür Yardımlaşma  
Türkiye iş bankası Hesap No:1456-0125786  
IBAN: TR380006400000114560125786
 
Hakkı KOÇYİĞİT Röportajı
GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE GEYİKGÖLÜ 

GEYİKGÖLÜ KÖYÜNÜN 45 -50 YIL ÖNCESİ SOSYO KÜLTÜREL YAŞAMI 

Ben köyümden ayrıldığım sene köy 43 hane idi. Köy cıvıl cıvıl kalabalık olurdu.Hıdırellez şenlikleri bir başka olurdu. Akşamları Yavup gilin evinin arkası bir Güldürü alanı olurdu. Koca Ahmedin   Süleyman, Cafer Dursun,  Ali Kandemir bizi bolca güldürür, eğlendirir, kahkahalarla neşelendirirdi. Süleyman  Yüce  körükçülükte yaptığı için çok eğlenceli, komik kareketleri ile insanın o gün ki tüm yorgunluğunu üzerinden alırdı. Büyükler küçüklerini çok sever,küçüklerde büyüklerini sayardı.            
Biz bazen köyün ortasında oyun oynardık. ‘Gebicin oğlu geliyo !!’ dedim mi kaçmaya delik arardık. O meşhur çubuk elindeydi hep. Kimse ona
‘Sen benim çocuğuma neden vurdun?’  bile demezdi. Çok saygı vardı Gebicin oğlu Dursun’a. Kapıya çıktımı biz armudun dibinde otururken hemen toplanırdık Çocukların ona saygısı büyüktü.            
Baş tacı olarak kabul ettiğimiz Dedelerimizin öncülüğünde kışları haftada bir Cem yapılırdı. Ne yiğit insanlarımız vardı. Mezarlık yanına iki kişi,
Odanın yoluna iki kişi…Odanın yolu neresi diceksiniz. Söyleyim;Mehmet Ali nin evi ile Hamdullah gilin ordan gidiliyo. İşte o yola odanın yolu derdik. Dört yerden gelen bekçiler önce dedeyi odaya alırları ve üstü başı karlı gelirlerdi. Gidipte bir yerde oturmazlardı. Büyük olan evler Cem evi seçilirdi. O köyde gece mahalleden mahalleye çıra yakıp gezerdik.            
Sağlık konusunda, doğumda Hanife Yüce (Acemin anası) tam bir uzmandı. O zamanki çocuklarda sarılık v.s. yoktu. Her on çocuktan  sekizini o doğurtmustu, ebeliğini yapmıştı. Halil İbrahim Toprak askerliğini sıhhiye olarak yapmıştı. Hastaların ateşi ve iğnesi ile o ilgilenirdi. Hiç üşenmez yaptığı işten de  çok memnun olurdu.Köyde gazete sadece onda bulunurdu. Köy halkı sağlığı ile ilgili bir sorunu olduğunda ona sorardı.Çok ağır hasta olduğunda da Niksar’da
Kocabaş diye çok iyi bir doktor vardı , ona giderlerdi.            
Bazen, kolumuzda veya elimizde yara, bere olurdu, o zaman Kadir’in, Şükrü’nün anasına giderdik. Şükrü’nün anası bir eriğin çevresini dolaşır dua okurdu. Sonunda da eriğe bir çivi çakıp giderdi. Gözünde yanma olanlar, ağrısı olanlar ebem, Küçük Hasan’ın karısına gelirler, göz sinek çarptı, göz kurdu döktürürlerdi. Doğal otlardan da bir şeyler yapıyordu. Çevre köylerden de arı gibi gelen giden vardı.
          
Kırık çıkık konusuna da Hasan Koçyiğit, Dursun’un babası, Reşit’in babası, Mehmet Yüce ve Ali Yüce’nin anası Çekiç Satı bakardı.  
          
Veterinerlik konusunda da Ali Dede, Mehmet Yüce, Filiğin Ahmet Toprak iyi teşhiş koyarlardı.
           
Dini konularda, Mehmet Koçyiğit, Ahmet Altıntaş, hoca gibi hoca Çivil Hüseyin Karatay ilgilenirlerdi.Ölenlerin dini vecibelerini bunlar hakkı ile yaparlardı.Hiç birininde kimseden para talebi olduğunu duymadım.Sağolsunlar kendilerini onlar hep bu işlerden sorunluymuş gibi gördüler.
           
O zamanki sporlardan en önemlisi güreşti. Biz güreşini görmedik ama
Meşe Tosunu Mustafa Toprak ve daha niceleri vardı.            
Köyümüzde elli yıl önce sağlık vardı, kırıkçı vardı, hoca vardı, köyümüzde insanlık vardı, dürüstlük, adam gibi adamlar vardı. Her köyde güreşte haksızlık olurdu, işte Geyikgölü’nde olmazdı. Herkes sizin köyde haksızlık olmaz,  çünkü; sizin köyü yönetenler adam gibi adam derlerdi.

 O senin köyünde 50 yıl önce her şey vardı.Büyük küçüğü severdi, küçük büyüğü sayardı…  

Herkese sağlık , mutluluk ve selamlar dilerim…

    Hakkı Koçyiğit          Yaş : 59 (1951) 

 

 
Abdullah KANDEMİR ile röportaj
s.1) Sayın Abdullah KANDEMİR  ocak.2010 da yapılan genel kurul sunucu derneğimize yeni bir yönetim göreve geldi.  Bu yeni  yönetim Kurulumuzdan beklentileriniz  ve önerileriniz nelerdir?

Abdullah KANDEMİR
Öncelikle bana bu fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Derneğimiz köklü ve güçlü bir dernektir. Bundan önceki derneğimize emeği geçen yönetim kurulunda görev almış arkadaşlarımıza da çok teşekkür ederek sözlerime başlamak istiyorum.        Yeni yönetime de başarılar diliyorum. Yeni yönetim biraz daha yelpazelerini genişletir de iyi işlevde kadın komisyonlarına ve gençlik komisyonlarına biraz daha ağarlık verirlerse ileriye doğru çok farklı yerlerde olacaklarına ve derneğimizi daha sağlam zeminlere getireceklerine inanıyorum. Yeni yönetimin de bu komisyonları kuracaklarına inanıyorum. Bizler de üyeler olarak üzerimize düşeni yapacağız. Ben şahsen Geyikgölü Köyü Derneği üyesi olarak olsun Karacaahmet Sultan Dergahı Tuzla Şube Başkanı olarak olsun üzerime düşen ne olursa yapmaya hazırım.  Dernek gecemize sanatçı temin etme konusunda veya derneğimiz için yapılması gerekenler ne ise yapmaya ve yeni yönetim kurulu ile koordineli bir şekilde çalışmaya hazırım. Bizler bu köyün insanlarıyız birlik ve beraberlik içerisinde köyümüze ve köylülerimize sahip çıkmak zorundayız. Bunu herkes böyle bilmelidir.

s.2) Sayın Abdullah KANDEMİR  derneklerin ve aynı zamanda bizim derneğimizin eksikliği gençliği ve maalesef etkin olarak derneğimiz faaliyetlerine katamadık bu konuda öneriniz var mı?

Abdullah KANDEMİR :    Öncelikle gençlik kollarının oluşturulması ve bölge bölge  gençlerimize görevler verilmesi yönetim kurulu ile dayanışma içinde çalışmasını sağlamalıyız. Gençlerin ve öğrencilerin dernekten haz alacakları konulara ağarlık verilmeli onların görüş ve düşünceleri alınmalıdır. Derneğin tüzüğüne uygun paneller yapılmalı, festivallerde görev  verilmesi okuyan gençlere burs verilmesi gerekir.
 

Geyikgölü Köyü Derneği

Geyikgölü Köyü Derneği

Duyurular

HASAN KARATAY'IN YIL YEMEĞİ RAHMETLİ HASAN KARATAY'IN  12 NİSAN PAZAR GÜNÜ 15:00 İLE 18:00 SAATLERİ ARASINDA SARIGAZİ CEM EVİNDE YIL YEMEĞİ VARDIR.
İRT. 0538 626 27 16


ŞENEL GÜNERİ'NİN KIZININ DÜĞÜNÜ ZEKİYE'NİN ALİ'NİN OĞLU ŞENEL'İN KIZI SEVİL GÜNERİ'NİN 18 EKİM 2020 PAZAR GÜNÜ 13 İLE 17 SAATLERİ ARASINDA DÜĞÜNÜ VARDIR.

DURMUŞ ALTINTAŞ'IN TORUNUNUN DÜĞÜNÜ DURMUŞ ALTINTAŞ'IN KIZI NAZİGÜL'ÜN OĞLU ERCAN'IN DÜĞÜNÜ VARDIR.
07 HAZİRAN 2020 PAZAR GÜNÜ SAAT 13:00-17:00 ARASI TÜM DOSTLARIMIZ DAVETLİDİR.
MEHMET GÜNERİ'NİN OĞLU AYKUT'UN DÜĞÜNÜ VARDIR 26 EYLÜL 2020 CUMARTESİ AKŞAM 19:00-23:00 SAATLERİ ARASINDA - ESENLER
TÜM DOSTLARIMIZ DAVETLİDİR.


Ziyaretçi Defteri

Son Yazılan Mesaj
savaş
DERNEĞİN YENİ YÖNETİM KURULU HAYIRLI OLS
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Üye Girişi

Üye Girişi

SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi